Bidrag att söka

Det finns olika typer av bidrag att söka för distrikt inom skolidrottsförbundet (SDF):
- SDF-bidrag
- Utvecklingsstöd
- Extra sökbart stöd (2025)
SDF-bidrag
SDF-bidraget baseras på medlemsavgifter samt medel avsatta av förbundsstyrelsen som innefattar följande tre delar:
- Grundbidrag, som betalas ut för att finansiera årsmötet och medföljande administration.
- Verksamhetsbidraget, som syftar till att dels stärka uppdraget att utbilda, dels till att stärka möjligheten att samordna arrangemang för rörelseglädje.
- Reserverat bidrag, som är en reserverad del i budgetposten som är öronmärkt för att bekosta distriktens deltagande på förbundets konferenser och möten.
Det reserverade bidraget ansöks inte om, utan tillskjuts i samband med att ett SDF anmäler sig till ett förbundsmöte eller SDF-konferens. Det är således snarare en subventionering för deltagande.
Utvecklingsstöd
Utvecklingsstödet finns för att göra det möjligt för SDF:en att utveckla och hitta nya sätt att arbeta med frågorna inom sin uppdragsbeskrivning.
Extra sökbart stöd
Utöver ovan nämnda stöd till SDF avsätts 300 000 kr i extra stöd till SDF under år 2025. Syftet är att öka rekrytering inom sitt distrikt samt möjliggöra utbyte mellan distrikt, exempelvis genom tävlingsarrangemang, årsmöten och utbildningsläger.
Publicerad: 2022-11-08
Senast uppdaterad: 2025-01-21