Morgondagens ledare RF-SISU Dalarna
Här kommer en inbjudan till satsningen Morgondagens ledare. Under ett halvår vill vi sätta fokus på dig som är mellan 15-19 år och aktiv inom idrotten i Dalarna. Satsningen innefattar tre digitala föreläsningar och två fysiska mötesplatser. För att få delta på Idrottsforum som är den första fysiska träffen krävs närvaro på minst två digitala föreläsningar. Youth leader camp kommer vara ett avslutande läger där det kommer finnas begränsat antal platser. En förutsättning för att få delta på Youth leader camp är att du närvarat på tidigare programpunkter.
Den första träffen – Idrotten, ett steg in i arbetslivet
Arbetsmarknaden förändras i rasande takt och det som är aktuellt idag kan vara inaktuellt imorgon. Därför gäller det, både för framtidens arbetstagare och för arbetsgivare runt om i landet, att hela tiden hålla sig uppdaterade och vara lyhörda inför en föränderlig arbetsmarknad – och kunna förstå varandra. De allra flesta barn och ungdomar i Sverige har någon gång under sin uppväxt varit med i en idrottsförening. Vi ser trender för när ungdomar närmar sig gymnasieåldern så slutar de också med idrott av anledningen att de vill fokusera mer på skola eller jobb, att de tröttnat med sin idrottsaktivitet eller att den tar för mycket tid. Därför vill vi erbjuda en föreläsning som förklarar bryggan mellan den idrottsliga bakgrunden och steget in i arbetslivet. Vi ger tips på hur man skriver ett cv och personligt brev, hur lyfter vi fram idrotten som en fin erfarenhet och stor del i din personliga utveckling
Anmäl dig och din kompis här:
29/10 kl.13-14 https://educationwebregistration.idrottonline.se/home/index/1957499 Länk till annan webbplats.
30/10 kl.19-20 https://educationwebregistration.idrottonline.se/home/index/1957506 Länk till annan webbplats.
Mer om satsningen: https://www.rfsisu.se/distrikt/dalarna/nyhetsarkiv/nyheter/morgondagens-idrottsledare Länk till annan webbplats.
Ta gärna med dig en kompis. Vi vill träffa er!
RF-SISU Dalarna

-
anmälan till sdf-konferens 2025 öppen
Äntligen är det återigen dags för oss att samlas inom Skolidrottsförbundet! Helgen 4-6 april välkomnas alla distrikt inom Skolidrottsförbundet till Stockholm - Bosön för att prata skolidrott, vår utveckling framåt och utbyta erfarenhet sinsemellan. Mer info om helgen samt anmälningsformulär finns nedan.
-
Skol-IF - Stöd, gemenskap och ledarskap
I den här filmen får vi följa Morre, en engagerad ordförande i sin Smedsberg skol-IF, och Anna-Lena, vuxenstödet som har varit avgörande för föreningens framgångar.Morre delar med sig av hur skol-IF har gett honom möjligheten att utvecklas som ledare och förebild, samt gett honom en trygghet under tuffare perioder och. Anna-Lena berättar om glädjen och engagemanget i att vara vuxenstöd, där hon hjälper unga att driva verksamheten och växa som individer.Skol-IF har inte bara stärkt gemenskapen bland eleverna, utan också öppnat dörrar för nya vänskaper och möjligheten att prova på idrott i en inkluderande miljö. Genom föreningen skapas minnen för livet, samtidigt som unga får chans att utveckla viktiga ledarskapsfärdigheter.