Hoppa till sidans innehåll

Stockholms Skolidrottsförbund

 

Senaste nytt

2015-08-03
Hej allihop, hoppas ni alla haft en härlig sommar (trots vädret)! Under hösten kommer vi ha ett antal skol-DM som ska avgöras...
 
2015-05-05
Imorgon onsdag kommer kansliet att vara stängt och jag, Rickard, inte ha möjlighet att svara i telefon.
 
2015-04-24
Den 23-24 maj bjuder vi in elever från Stockholms alla skolor till en grundutbildning i Unga leder unga.
 
2015-04-21
Nu är det dags att anmäla sig till skol-DM i Ultimate Frisbee!
 
2015-04-15
Anmälan till fotboll åk 7 och klasslagscupen (fotboll) för åk 5 och åk 6 stängd!

Senaste resultat

Klasslagscupen Pojkar åk 6 - 2015

1) Alviksskolans IF

2) Bergtorpsskolans IF

3) Fittjaskolans IF

 

Klasslagscupen Flickor åk 6 - 2015

1) Bergtorpsskolans IF

2) Sandåkra/Sköndal Skol-IF

3) Birkaskolans IF

 

Klasslagscupen Flickor åk 5 - 2015

1) Bollstanässkolans IF

2) Engelbrektsskolans IF

 

Klasslagscupen Pojkar åk 5 - 2015

1) Källbrinksskolans IF

2) Bollstanässkolans IF

3) Årstaskolans IF

 

Fotboll Pojkar åk 7 certifierade - 2015

1) Bergtorpsskolans IF

2) Aspuddens Skolas IF

3) Annerstaskolans Skol-IF

 

Fotboll Flickor åk 7 - 2015

1) Eklidens Skol-IF

2) Skolhagens Skol-IF

 

Fotboll Pojkar åk 7 - 2015

1) Eklidens Skol-IF

2) Ärvinge Skol-IF (Kista grundskola)

 

Basket Pojkar åk 9 - 2015

1) Bredängsskolans Skol-IF

2) Ängsskolans IF

 

Basket Flickor gymnasiet - 2015

1) Solna Gymnasiums IF

2) Viktor Rydbergs Gymnasiums IF

 

Basket Flickor åk 6 - 2015

1) Byängsskolans IF

2) Stockholm International School Sports Association

3) International School of the Stockholms Region - IF

 

Basket Pojkar åk 6 - 2015

1) Hökarängsskolans IF

2) Stockholm International School Sports Association

3) International School of the Stockholm Region - IF

 

Basket Pojkar gymnasiet - 2015

1) Solna Gymnasiums IF

2) Hersby Skolas IF

3) Kungsholmens Gymnasiums IF

 

Innebandy Flickor gymnasiet - 2015

1) Midsommarkransens Gymnasiums IF

2) Värmdö Gymnasiums Skol-IF

 

Innebandy Flickor åk 8 - 2015

1) Björkeby Skol-IF

2) Sjöängsskolans IF

3) Ribbyskolans IF

 

Badminton - 2015

 

Pojkar åk 4-5 licensierade

1) André Irpola, Engelbrektsskolans IF

2) Alvin Breitholtz, Karbyskolans IF

 

Flickor åk 4-5 licensierade

1) Ella Hansson, Helenelundsskolans IK

2) Alexandra Winge, IES Täby

 

Pojkar åk 6-7 licensierade

1) Melvin Gruv, Bergtorpsskolans IF

2) Alex Östergren, Bergtorpsskolans IF

 

Flickor åk 6-7 licensierade

1) Cassandra Svens, Bergtorpsskolans IF

2) Linnea Eriksson, Bergtorpsskolans IF

 

Pojkar åk 6-7 olicensierade

1) Gordon Gauffin, Bergtorpsskolans IF

2) Vincent Turina, Bergtorpsskolans IF

 

Flickor åk 6-7 olicensierade

1) Veronica Skärbo, Vallatorpsskolans Skol-IF

2) Marina Stefanov, Byängsskolans Skol-IF

 

Pojkar åk 8-9 lisencierade

1) Anton Tjulin, Björkhaga Skol-IF

2) Hampus Boldt, Bergtorpsskolans IF

 

Flickor åk 8-9 licensierade

1) Lovisa Östergren, Bergtorpsskolans IF

2) Moa Esplund Svensson, Karbyskolans IF

 

Pojkar åk 8-9 olicensierade

1) Fredrik Jansson, Vallatorpsskolans Skol-IF

2) Tom Guinchard, IES Täby

 

Flickor åk 8-9 olicensierade

1) Sandra Litzen, IES Täby

2) Hannah Castenheim, IES Täby

 

Innebandy Pojkar gymnasiet - 2015

1) Upplands-Bro Gymnasiet IF

2) Blackebergs Gymnasiums IF

3) Rudbecksskolans IF

 

Basket Flickor åk 8 - 2015

1) Skarpängsskolans IF

2) Ärvinge Skol-IF

 

Basket Pojkar åk 8 - 2015

1) Bergtorpsskolans IF

2) Abrahamsbergsskolan

3) Hässelby Villastads Skol-IF

 

Inomhusfotboll Pojkar åk 7 - 2015

1) Söderbymalmsskolans IF

2) Alviksskolans IF

3) Aspuddens Skolas IF 1

 

Inomhusfotboll Pojkar gymnasiet - 2015

1) Hersby Skolas IF

2) Sjödalsgymnasiets IF

 

Handboll Flickor gymnasiet - 2015

1) Fredrika Bremerskolans IF

2) Kärrtorps Gymnasiums IF

 

Handboll Pojkar gymnasiet - 2015

1) Kärrtorps Gymnasiums IF

2) Värmdö Gymnasiums Skol- IF

 

Handboll Pojkar åk 9 - 2015

1) Sturebyskolans IF

2) Skuru Skolas IF

 

Handboll Flickor åk 8 - 2015

1) Deltaskolans IF

2) Prolympia Skol-IF

 

Handboll Pojkar åk 8 - 2015

1) Nyboda Skolas IF

2) Skuru Skolas IF

 

Handboll Flickor åk 7 - 2015

1) Ribbyskolans IF

2) Skuru Skolas IF

 

Handboll Flickor åk 6 - 2015

1) Broängsskolans IF

2) Vikinga Skol-IF

 

Handboll Pojkar åk 6 - 2015

1) Söderviksskolans IF

2) Broängsskolans IF

 

Basket Pojkar åk 7 - 2015

1) Viktor Rybergs Samskolas IF

2) Bergtorpsskolans IF 

 

Inomhusfotboll Flickor åk 9 - 2015

1) Söderbymalmsskolans IF

2) Söderviksskolans IF

 

Innebandy Pojkar åk 9 - 2015

1) Prolympia Skol-IF

2) Skolhagens Skol-IF

3) Södervikskolans IF

 

Inomhusfotboll Flickor Gymnasiet - 2015

1) Danderyds Gymnasiums IK

2) Kärrtorps Gymnasiums IF

 

Inomhusfotboll Pojkar åk 8 certifierade - 2015

1) Alviksskolans IF

2) Söderbymalmsskolans IF

3) Bergtorpsskolans IF

 

Inomhusfotboll Flickor åk 7 - 2015

1) Bergtorpsskolans IF

2) Sturebyskolans IF

3) Skolhagens skol-IF

 

Inomhusfotboll Pojkar åk 9 certifierade - 2015

1) Söderbymalmsskolans IF

2) Enskede Skolas IF

3) Bergtorp Futura

 

Basket Flickor åk 7 - 2015

1) Äppelviksskolan

2) Bergtorpsskolans IF

3) Viktor Rydbergs Samskola IF

 

Innebandy Flickor åk 9 - 2015

1) Myrsjöskolans IF

2) Norrbergaskolan

 

Innebandy Pojkar åk 7 - 2015

1) Tappströmsskolans IF

2) Skolhagens Skol-IF

 

Inomhusfotboll Pojkar gymnasiet certifierade - 2015
1) Danderyd gymnasiums IK

2) Upplands-Bro gymnasiet IF

 


Webbshop medaljer

Samarbetspartners:

SOS Barnbyar

stadasverige

Annonser:

SvSkolidrottsforbundet_250x400_2015 

Postadress:
Stockholms Skolidrottsförbund
Idrottens Hus
114 73 Stockholm

Kontakt:
Tel: 070-424 36 86
E-post: This is a mailto link

Se all info